Verte cisárovi. Trnavská poetika s Antonom Hykischom na nádvorí trnavskej radnice 13. 6. 2017 o 18:00

13.06.2017 18:00

Srdečne Vás pozývame na Trnavskú poetiku: Verte cisárovi

13. júna 2017 o 18.00 na nádvorí radnice

Hosťom prvého tohtoročného podujatia cyklu Trnavská poetika bude spisovateľ Anton Hykisch. Rozprávanie o jeho románe Verte cisárovi 

hudobne podfarbí Jana Andevska, 

historický kontext podčiarknu fotografie trnavského fotografa Blažeja Vitteka

 

O knihe

Možno milióny ľudí obšťastniť rýchlo, bez lásky a často aj proti ich vôli? Túto otázku osvetľuje nový historický román Antona Hykischa, situovaný do sklonku 18. storočia, v predvečer Francúzskej revolúcie. Roky čakal cisár Jozef II. na smrť svojej matky Márie Terézie. Hneď po jej skone začal netrpezlivo uskutočňovať svoj sen o spravodlivej vláde. V horúčkovitej sebazničujúcej práci chce zabudnúť na svoje osobné nešťastia a nedostatok lásky. Román odkrýva bolestné súkromie mladého vládcu až po jeho predčasný tragický koniec. 
Desaťročie vlády Jozefa II. znamená aj počiatok národného prebudenia Slovákov. Na stránkach knihy stretneme Jozefa Ignáca Bajzu s jeho trampotami pri písaní prvého slovenského románu. Spoznáme život v starej Bratislave/Prešporku, kde v seminári na hrade Anton Bernolák s priateľmi vytvoril prvú slovenskú gramatiku. V pútavom románe nazrieme do života panovníkov v Európe, najvyšších cirkevných hodnostárov aj chudobných dedinských kňazov. Dostaneme sa do málo známych kútov rozsiahlej habsburskej monarchie. 

Hykischov román je kniha o vášni a túžbe po moci, kronika osudov ľudí, ktorí sa vzopreli každodennosti a usilovali sa zmeniť život okolo seba.